Typy bukmacherskie. Czy warto sięgać po płatne typy?

Początkujący typerzy bardzo często popełniają dwa błędy. Nie wierzą w swoje umiejętności lub przeceniają swoją wiedzę. Znalezienie złotego środka, to na pewno klucz do tego, żeby typujący mecze mogli częściej chwalić się zyskami. Typerzy, którzy mają problemy z wyszukiwaniem samemu skutecznych typów bukmacherskich często posiłkują się typami udostępnianymi w internecie.

 

W taki przypadku gracze mają dwa wybory. Mogą przeglądać strony z darmowymi typami lub pokusić się o wykupienie abonamentu na płatne typy. Oba wybory nie są doskonałe.

 

Darmowe typy bukmacherskie

darmowe typy bukmacherskie

Darmowe typy bukmacherskie mogą być pomocne pod kilkoma warunkami. Jeden z nich jest taki, że darmowe typy bukmacherskie nie powinny być jedynie „suchym” przewidywaniem rezultatu. Szczególnie pomocne mogą być strony, które nie tylko informują o „pewnych” typach, ale także analizują mecze, które są warte obstawiania. Jeśli początkujący gracz może dowiedzieć się na jakiej podstawie dany typ bukmacherski jest ciekawy, to może nie tylko jednorazowo zgarnąć pieniądze, ale także nauczyć się jak analizować mecze, żeby w przyszłości wykorzystać to samemu.

 

Darmowe typy bukmacherskie nie powinny być przyjmowane bezkrytycznie. W internecie jest wiele stron, które publikują swoje typy bukmacherskie. Trzeba bardzo uważać, bo niektóre z nich są nieprofesjonalnie prowadzone i typy bukmacherskie mają za zadanie jedynie zrobić „ruch” na stronie i dać ich właścicielom niewielki zysk z reklam. Strony takie często są rzadko aktualizowane, a same typy wyliczane na podstawie pobieżnych algorytmów.

 

Dlatego każdy typ bukmacherski, który zobaczymy w internecie wymaga od typera pełnej analizy. Choćby sprawdzenia czy dane statystyczne zawarte w analizie są poprawne, czy informacje np. o kontuzjach czy kartkach zawodników są prawdziwe, a przede wszystkim czy wszystkie dane nie są jedynie pobieżnymi wiadomościami, które można bez problemu znaleźć w internecie. Tylko pełna analiza przeprowadzana przez osobę trzecią daje szansę na to, że typ jest wartościowy.

 

Typy bukmacherskie - yield

Na dobrych stronach z darmowymi typami bardzo często znajdują się statystyki typerów. Jeśli mamy pewność, że nie są one zafałszowane, to skuteczność gracza może dać nam obraz tego czy warto zawierzyć w akurat te typy bukmacherskie. W świecie bukmacherki, ale też na rynku inwestycyjnym (akcje, obligacje itd.) używa się określenia yield. To procentowy stosunek sumy zyskanych pieniędzy do sumy zainwestowanych pieniędzy.

 

Aby obliczyć yield należy najpierw obliczyć sumę zysków, czyli dodać do siebie stawki wszystkich zakładów i odjąć od nich sumę wszystkich przegranych zakładów, a następnie podzielić to przez sumę wszystkich stawek postawionych zakładów i pomnożyć x 100 [yield = (suma zysków/suma stawek) * 100%]. Aby obliczać swój yield lub sprawdzać cudzy musimy prowadzić swoją szczegółową historię typów lub mieć dostęp do archiwalnych wyników gracza, którego typami chcemy się posiłkować. Żeby wiarygodnie ocenić czyjś yield należy zrobić wyliczenie na ok. 100 -200 typów bukmacherskich.

 

Płatne typy bukmacherskie

Darmowe typy mogą „położyć” kupon, ale nie generują strat w postaci kosztów na abonament, który jest wymagany w płatnych serwisach. Jeśli ktoś myśli, że każdy typ, który dostaniemy zaraz po opłaceniu konta będzie skuteczny grubo się myli. Bardzo często prowadzący strony z płatnymi serwisami chwalą się, że ich typy mają yield nawet powyżej 20%. Trzeba przyznać, że taki wynik jest bardzo satysfakcjonujący, ale niestety jest to tylko marketing.

Jeśli już chcemy skorzystać z płatnych serwisów to należy bardzo mocno prześwietlić jego historię. Zapoznać się z historią typowania, znaleźć mocne dowody na to, że podawany yield jest prawdziwy, a analizy przeprowadzane są profesjonalnie. Dobrze by było jakby właściciele strony nie kryli się prowadząc swój interes np. poprzez podanie „namiarów” innych niż adres e-mail czy komunikatora.

 

Stronę z płatnymi typami można też zweryfikować poprzez wyszukanie o niej opinii w internecie np. na branżowych portalach bukmacherskich lub otwartych forach internetowych. Ważne, aby w dyskusji na temat danej strony z typami bukmacherskimi udzielało się więcej niż dwie/trzy osoby po to, żeby opinia opierała się na co najmniej kilku przykładać „z życia wziętych”.

 

Skąd typerzy biorą typy bukmacherskie, które potem odsprzedają? Źródeł może być wiele to np. wiedza własna, podpatrzone typy na zamkniętych forach zagranicznych, programy komputerowe, które obliczają prawdopodobieństwo, a nawet kupowanie typów w innych serwisach i sprzedawanie ich jako własne.

 

Początkujący gracz raczej powinien unikać tego typu serwisów. Trudno jest zarobić, gdy ma się małą wiedzę na temat zakładów bukmacherskim, niewiele można się nauczyć, a żeby zaufanie w płatne typy miałoby przekuć się na sukces finansowy należałoby też stawiać kupony za wysokie stawki.