Typy bukmacherskie – jaki system gry wybrać by wygrać?

Rozpoczynając typowanie zakładów bukmacherskich warto mieć jakąś strategię. Nawet najlepsze typy bukmacherskie to nie wszystko. Bez odpowiedniego systemu gry i taktyki bardzo trudno jest osiągnąć długoterminowy zysk.

 

Każdy typer jest inny. Niektórzy obstawiający wiedzą wszystko o danej lidze czy rozgrywkach. Wybudzeni w środku nocy są wstanie wyrecytować skład „Kaiserslautern z 1997 roku”. Są też gracze, którzy nie mają wielkiej wiedzy dotyczącej sportu. Opierają się trochę na intuicji, a jeszcze bardziej na analizie prawdopodobieństwa i próbują znaleźć kursy, przy których bukmacher nieco się pomylił. Kolejną grupą graczy są ci, którzy wyszukują ciekawe typy w internecie i na podstawie wiedzy innych, próbują zarobić swoje trzy grosze. Tak naprawdę każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Każdy może przynieść oczekiwany zysk, a także spowodować znaczne straty. Dlatego tak ważne jest racjonalne dopieranie stawek po to, żeby nawet nietrafione typy bukmacherskie nie spowodowały zbyt dużego uszczuplenia naszego majątku.

 

Typy bukmacherskie - valubet

typy bukmacherskie

Zanim typer sprawdzi swoje typy bukmacherskie w praktyce i postawi swój pierwszy zakład bukmacherski powinien zapoznać się z kilkoma pojęciami. Jednym z kluczowych jest valubet, czyli zakład, który ma wartość. Jak to jednak należy rozumieć? Valubet to taki kurs bukmacherski, który jest źle oszacowany przez bukmachera np. kurs na zwycięstwo gracza X jest wyższy niż wskazuje na to wyliczone przez nas prawdopodobieństwo. Taki typ bukmacherski jest najbardziej opłacalny dla typera. Skąd biorą się valubet? Bukmacherzy w swoich ofertach kursowych mają tysiące spotkań i choć zatrudniają całą rzeszę analityków, to i tak mogą oni nie zdążyć zareagować na jakieś informacje, które dopiero co pojawiły się w przestrzeni publicznej np. o kontuzji kluczowego gracza. Dlatego tak ważne jest dokładne śledzenie rozgrywek, które się obstawia i znalezienie też takich, które bukmacher może traktować nieco mniej serio. Tylko wtedy uda nam się zdobyć jakąś informację zanim zrobi to bukmacher.

 

Jak obliczyć czy zakład ma value? Stosuje się tu na pozór prosty wzór:

p * k > 1, gdzie „p” to prawdopodobieństwo, a „k” to kurs wystawiony przez bukmachera.

 

Jeśli wartość naszego obliczenia jest większa niż 1, to nasz kurs ma value, więc bukmacher nie doszacował szans jednej ze stron. Żeby znaleźć kurs, który ma value należy zrobić porządną analizę lub/i wyszukać je na stronach internetowych, do których mamy zaufanie.

 

Typy bukmacherskie - surebet

Surebet to taki zakład, który na pewno przyniesie nam wygraną, bez względu na to jakim wynikiem zakończy się mecz, który obstawiamy. Jedno jest jednak pewne. Nawet jeśli odnajdziemy surebet, to i tak nasze wygrane będą niewielkie.

 

Odnalezienie surebet jest bardzo czasochłonne, a posiłkowanie się stronami internetowymi jest ryzykowne, bo i analitycy bukmacherscy śledzą je, aby szybciej wyłapać swoje wpadki. Grając surebet należy mieć też konta u wielu bukmacherów, aby móc zagrać u niego zakład na przeciwną drużynę niż u innego i to po takim kursie i stawce, która zrekompensuje nam straty z pierwotnego zakładu. Ryzyko może być też takie, że po prostu typer nie zdąży zagrać kuponu po optymalnym kursie, bo bukmacher zaktualizował swoją ofertę

 

Typy bukmacherskie - progresja

Wyżej wymienione taktyki gry polegały na wyszukiwaniu optymalnych kursów. Jaką jeszcze można przybrać strategię? Typerzy lubią spoglądać na matematykę, bo ona sporo podopowiada. Jednym z najczęściej granych systemów jest progresja na remisy w piłce nożnej. Na czym to polega? Gracz wybiera na podstawie statystyk jedną drużynę, która dość często remisuje spotkania. Co do zasady takie kursy są dość wysokie i przekraczają 3,00. Typer konsekwentnie stawia na remis i jeśli się nie uda trafić, to powtarza taki zakład na remis danej drużyny do skutku. Jednak uwaga. Za każdym razem należy podwoić stawkę. Trzeba o tym pamiętać, bo remis może paść np. za dziesiątym razem, a stawka może być już naprawdę duża. Co prawda wygrana „przykryje” wszystkie poprzednie porażki, ale gracz musi mieć świadomość tego, że musi mieć spory budżet, bo zakończenie gry bez trafienia remisu oznaczałaby wielkie straty.

 

Typy bukmacherskie - ciąg Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego to modyfikacja progresji. Główną zmianą jest to, że jeśli typer nie wytypuje poprawnie wyniku, to nie podwaja stawki, ale kolejna kwota za którą gra, jest sumą dwóch poprzednich (czyli np. pierwsza stawka 2 zł, druga 2 zł, a trzecia to już 2+2=4). Jeśli wygra, to po pierwszym trafieniu cofa się o jeden poziom. Jeśli wygra dwa razy z rzędu to zaczyna od początku. Każda porażka oznacza zawsze przejście o poziom wyżej. Plusem tego rodzaju progresji jest to, że gracz obstawia za mniejsze stawki. Oczywiście tym samym ostateczny zysk będzie mniejszy.

 

Typy bukmacherskie - kontra

A co jeśli na kuponie akumulowanym został typerowi jeden mecz, ewentualna wygrana całkiem spora, ale jednak niepewność rozstrzygnięcia równie duża? Wtedy z pomocą przychodzi „kontra”, czyli postawienie przeciwnego zakładu niż mamy na pierwszym kuponie.

 

Zasada jest dość prosta i należy stosować się do wzoru: stawka kontry = ewentualna wygrana kuponu / kurs na wynik przeciwny do ostatniego zdarzenia.

 

Dzięki takiemu podejściu do ostatniego meczu na kuponie już przed tym spotkaniem typer będzie pewny, że nie straci stawki pierwszego zakładu. Co prawda wygrana będzie mniejsza o stawkę drugiego kuponu, ale na pewno gracz nie zbankrutuje.