Typy bukmacherskie w różnych dyscyplinach sportowych

Każdy sport jest inny, ma swoją specyfikę, grupę najlepszych lig, drużyn czy zawodników. Ilość kursów w ofertach bukmacherskich może powodować to, że typerzy chcą poszerzać swoje horyzonty. Z jednej strony to nic złego, ale trzeba pamiętać o tym, że najskuteczniejszą taktyką jest poszukiwanie najlepszych typów bukmacherskich w dziedzinach sportu, w których czujemy się najlepiej.

 

Przed typowaniem konkretnych wydarzeń warto zwrócić uwagę na to jak wygląda obstawianie meczów w danym sporcie, bo nie wszystko jest takie oczywiste.

 

Typowanie piłki nożnej

typowanie piłki nożnej

To najpopularniejszy sport na świecie, który ma rzesze fanów nie tylko w Polsce. Dlatego typy bukmacherskie na spotkania piłki nożnej należą do tych najczęściej obstawianych. Bukmacherzy legalnie działający w Polsce dają swoim typerom szerokie pole do popisy. Obstawiać można mecze z kilkudziesięciu państw na świecie (u najlepszych bukmacherów nawet ponad 70), do tego rozgrywki międzynarodowe czy niższe ligi. Taki wybór to szansa na odnalezienie swojej niszy, bo trzeba to sobie jasno powiedzieć - obstawianie najpopularniejszych lig czy rozgrywek nie pozwala na zarabianie wielkich kokosów. W przypadku najbardziej obserwowanych lig bukmacherzy rzadko kiedy się mylą i niemal nigdy nie zdarza się im złe oszacowanie kursu, a właśnie wtedy tak naprawdę możemy liczyć na wygraną. Typy bukmacherskie na nieco bardziej niszowe ligi mogą być strzałem w dziesiątkę. Bukmacherzy rzucają na nie nieco mniejsze siły i będąc prawdziwym specjalistą w danej lidze można wyłapać szybciej zmieniające się okoliczności, które wpływają na kurs i ostateczny wynik. Jest jednak jedno „ale”. Im mniej obserwowane ligi, tym niestety większe możliwości nielegalnego wpływu na wynik meczu.

 

Piłka nożna wyznacza trendy również na tzw. rynkach bukmacherskich, czyli dodatkowych zakładach związanych z konkretnym meczem. Obstawiając piłkę nożną typerzy mogą stawiać np. kto wygra do przerwy, kiedy padnie pierwsza bramka, który zawodnik strzeli gola czy zobaczy kartkę. Bardzo popularne są także zakłady z handicapem, czyli wirtualną zaliczką jednej ze stron lub na ilość bramek w meczu. Dzięki rynkom typujący mają możliwość wybrania jednego z nawet 300 zakładów na dane spotkanie.

 

Typując piłkę nożna należy też pamiętać o prawdopodobieństwie. W tym sporcie mecz może zakończyć się na jeden z trzech sposobów, a to oznacza, że zachowując zasadę pełnej losowości szanse na poprawne wytypowanie rozstrzygnięcia na kuponie singlowym, to zaledwie ok. 33 procent.

 

Typowanie tenisa

Tenis w tym aspekcie jest zdecydowanie bardziej przyjazny, bo jest to sport, w którym nie ma remisów. Można wygrać lub przegrać. Dlatego jest tak bardzo popularny wśród doświadczonych typerów. Typując tenis również mamy do wyboru sporo rynków. Znacznie łatwiej jest wytypować np. dokładny wynik, bo liczba kombinacji jest ograniczona, a przecież w piłce nożnej zawsze może paść jeszcze jeden gol. Gracze chętnie korzystają też z handicapów, a przy zakładach „na żywo” również z możliwości typowania tego, kto wygra następnego gema czy seta.

 

Oferta na tenis, u legalnych bukmacherów działających w Polsce, jest bardzo szeroka i nie zamyka się tylko na najważniejszych turniejach. Większość bukmacherów oferuje wszystkie turnieje tenisowe organizowane dla profesjonalnych tenisistów.

 

Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyniku (poza umiejętnościami technicznymi poszczególnych graczy) jest to jak spisują się na danej nawierzchni. Analizując typy bukmacherskie na tenis gracze powinni w największym stopniu brać ten czynnik pod uwagę.

 

Typowanie innych sportów drużynowych

Analizując mecze hokeja na lodzie trzeba brać pod uwagę kilka spraw. Najpopularniejszą ligą wśród obstawiających jest NHL. Liga ta charakteryzuje się nie tylko tym, że grają w niej najlepsi hokeiści świata, ale też tym, że rozgrywki są bardzo wyrównane. Dlatego kursy są stosunkowo najwyższe wśród wszystkich sportów zespołowych. Podobnie jak w przypadku piłki nożnej może paść remis, więc zmniejszone są szanse na poprawne wytypowanie. Oprócz tego trzeba brać pod uwagę spore zmęczenie wynikające z podróży zespołów między poszczególnymi meczami, a także samą intensywnością spotkań (dotyczy to także drugiej najlepszej ligi na świecie, czyli rosyjskiej KHL). Czynnik ten sprawia, że trudno wygrywać seriami i bardzo ciężko jest ocenić to jak wygląda forma danego zespołu.

Specyfika koszykówki i siatkówki jest nieco inna. W przypadku tych sportów albo występowanie remisów jest bardzo rzadkie albo nie ma ich wcale. Są jednak nieco mniej popularne wśród typerów, bo różnice w poziomach między drużynami bywają bardzo duże, a przez to kursy często mało korzystne. Dlatego typerzy chętniej posiłkują się handicapami i tym samym podwyższają kursy na dane wydarzenie.